עיצוב מסעדות

עיצוב מסעדות אינו מסתכם בקניית כמה שולחנות וכסאות בחנות הרהיטים הקרובה לביתכם ופריסת מפה ל"קישוט". מסעדה עם כסאות פלסטיק ושולחנות פורמייקה לא תהיה אטרקטיבית ולא תמשוך לקוחות למסעדה. גם האוכל הכי טוב בעולם אינו מפצה על העיצוב, האסתטיקה והנוחות של המקום. החוויה של המסעדה היא מעבר לאוכל.

בחירת קונספט עיצובי לעיצוב מסעדה

השלב הראשון  של עיצוב מסעדות הוא לבחור את הקונספט העיצובי של המקום בהתאם לקהל היעד והאוכלוסיה אשר צפויה לפקוד את המסעדה. יש הבדל בין מסעדה ברחוב מרכזי לבין למסעדה קטנה ועממית באזור שקט. כמובן שיש להתאים את המסעדה בהתאם לאופי השכונה, האזור (רחוב מרכזי בעיר הגדולה, או בית קפה שכונתי קטן?), מעמד סוציו אקונומי (כמה כסף הם מוכנים לשלם?) וכו'. יש להגדיר במדויק את המקום ולעצב בהתאם את המקום ואת היחודיות שלו.

סגנונות של בתי אוכל ומסעדות שונות

יש הבדל במהות בין חנות פלאפל, גלידריה קטנה לבין מסעדה יוקרתית.
השאלה היא עבור מי המסעדה מעוצבת ומי הקהל היעד הצפוי לפקוד את המסעדה.
כלומר, אנשים מבוססים וממעמד סוציו אקונומי גבוה לרוב ילכו למסעדות יוקרתיות שמעוצבות בצורה מרשימה למדי, בעוד אנשים ממעמד הביניים יפקדו מסעדות יותר עממיות ופחות יוקרתיות. לעיתים אף קהל הפוטנציאלי עלול להיות לא הומוגני וזה עשוי להיות מורכב אף יותר. המסעדה יכולה לשדר תחושות מסוימות, כמו למשל אווירה רומנטית באמצעות ריהוט כפרי או תאורת נרות.

דוגמאות לעיצובים אפשריים של מסעדות

מסעדה איטלקית: מסעדות איטלקיות לרוב ישרדו אווירה אירופאית שבאה לידי ביטוי בתחושת משפחתיות וביתיות. תחושה הכללית היא של חמימות ורומנטיות – חלונות בסטייל אירופאי עם נוף לצמחייה או רחוב בשילוב עיצובי של עץ עם אבן.

מסעדה יפנית: מסעדה יפנית משדרת אווירה אסתטית, נעימה, נקייה ולא עמוסה. עיצוב יפני למסעדה למעשה הינו שילוב בין העיר המודרנית והסואנת לצבעים המאפיינים את התרבות האסייתית (כמו צבע שחור) בנוסף לאלמנטים מהטבע.

מסעדת דגים: ישנם דרכים רבות ומגוונות לעצב מסעדת דגים. זה כמובן תלוי היכן המסעדה ממוקמת, האווירה אותה רוצים להשרות במסעדה ועוד. חלק ממסעדות הדגים הינן משרות אווירה יוקרתית יותר וחלק אחרות הינן עממיות יותר ודומות יותר למסעדות פועלים. מסעדת דגים יחסית גמישה יותר בקונספט שלה.